понеділок, 7 березня 2016 р.

Конспект

Конспект
відкритого уроку з біології
на тему: «Серце, його
будова та властивості»,
проведеного у 9 класі
Новояворівської ЗОШ
І-ІІІ ступенів №3
вчителем Порохнавець О.Я.









Тема уроку.  Серце, його будова та властивості.
Мета: розглянути загальну будову органів кровообігу, детальну будову серця, властивості серцевого м’яза, роботу серцевих клапанів,кровопостачання серця; ознайомлення з вадами серця; продовжити роботу над вивченням термінів теми «Кров і кровообіг»; вивчення гігієнічних знань для профілактики серцевих захворювань.
Обладнання: таблиця «Дощовий черв’як», «Річковий рак», «Кровообіг у хребетних тварин», « Будова серця», моделі клапанів, демонстраційний матеріал «Автоматія серця», електрокардіограми.

Хід уроку
І Актуалізація опорних знань
Фронтальна бесіда:
1.   Яку систему органів ми вивчаємо?
2.   Чому на Сході та в Єгипті кров вважали магічною рідиною?
3.   Які функції виконує кров?
Повторення біля таблиць на основі попередніх завдань:
4.   Які особливості будови кровоносних систем ми вивчали у тварин:
    а) у дощового червяка;                
    б) у членистоногих;                   
    в) у хребетних?

ІІ Мотивація теми і мети уроку
     Виконання розглянутих функцій неможливе без постійного руху крові – кровообігу, що є важливою умовою життєдіяльності.
        (Запис теми і плану уроку у зошит)
Серце, його будова та властивості
План
               1.Розміщення серця.
               2. Будова серця.
               3.Вади серця.
               4.Властивості серцевого мяза.
               5.Кровопостачання серця.
ІІІ Вивчення нового матеріалу
     1. ( Демонстрація торса і таблиць)
        Серце знаходиться  посередині грудної порожнини з відхиленням у ліву сторону ( 2/3 у лівій частині ) – верхівка вперед, вниз, ліворуч.
     2. ( Розгляд моделі серця, демонстраційного матеріалу, побудова схеми серця на дошці).
               Перикард
               Епікард
               Міокард
               Ендокард
       Міокард лівого шлуночка в 2.5 рази товстіший за міокард
   лівого шлуночка. Чому? (Бесіда та пояснення вчителя)

        Ендокард утворює клапанний апарат.
        Між передсердями і шлуночками           Демонстрація
    стулкові клапани: в лівій частині –           моделей клапанів
    двостулкові, в правій – тристулкові.
    Рух в одну сторону – від передсердь
    до шлуночків
        
        На виході аорти з лівого шлуночка    
    і легеневого стовбура з правого шлу-      На схемі помітити
    ночка розташовані півмісяцеві, або          напрям руху крові
    кишенькові клапани. Рух крові із шлу-
    ночків у судини – артерії.

     3. ( Повідомлення учня )
         Дивовижна працездатність серцевих клапанів. Стулки     
     кожного з них здійснюють біля 80 мільйонів коливальних
     рухів на рік. Тонкі і еластичні, з ідеальною гладкою блиску-
     чою поверхнею, вони дуже щільні, не допускають колово-
      ротів потоку крові і утворення її згустків.
           Якщо клапани пошкоджуються інфекцією, то руйнується
      делікатна та ідеальна їх конструкція. Виникають важкі
      вади клапанів серця. Для багатьох хворих залишається один
      вихід – заміна зруйнованих клапанів.
           Група вчених-медиків винайшла штучні клапани, які ма-
      ють  вигляд кульок чи  дисків, розміщених в  спеціальних
      сітчастих каркасах, усередині яких кулька чи диск перемі-
      щуються вверх- вниз, відкриваючи та закриваючи потік кро-
      ві.
      У деяких випадках замінювали два, три клапани і спасали
      життя невиліковно хворій людині.

4.( Розповідь учителя з ілюструванням демонстраційного
матеріалу та електрокардіограм )
     Серце – дивний орган. Воно може ритмічно скорочуватись і поза організмом дуже довго ( при цьому слід пропускати розчин Рінгера з додаванням глюкози та насичений киснем ).
            Серце можна оживити. Вперше це зробив професор
      Кулябко в 1903 році. Він оживив серце дівчинки, що помер-
      ла від запалення легень аж через 20 годин після її смерті.
            Це свідчить про те, що для серця характерна автоматія:
      воно ритмічно скорочується завдяки  імпульсам, збуджен-
      ню, що виникає у самому серці і поширюється по всьому
      міокарді. Цю властивість називають провідністю.
           Спочатку збудження виникає в стінках передсердь, потім
      воно передається до шлуночків. Тому вони скорочуються по
      черзі.
            При поширенні збудження по серцю,    Демонстрація
      в ньому  виникають  електричні  струми,   електрокардіо-                                                                     
     що можуть бути зареєстровані з допомо-     грами і пояснен-        
      гою електрокардіографа. Запис їх на па-     ня її зубців.
      пері називається електрокардіограмою.
    5.( Пояснення учителя з використанням таблиці та моделей)
          Серце, яке інтенсивно працює потребує безперебійного
      постачання кисню та поживних речовин. Є дві коронарні,
      або вінцеві артерії, що відходять від початку аорти. По них
      за добу протікає біля 500л крові. Зменшення кровопостачан-
      ня серця може призвести до інфаркту міокарда.
1)     Операції на серце – на працюючому    (Амосов, Бакулєв,
                                    -- на «сухому»           Вишневський)
2) Гіпотермія – пониження температури тіла до 30,5*-31*С
може зупинити серце.
3)Дефібрилятор – для відновлення роботи серця: електроди накладають на грудну клітку і пропускають конденсатор-ний розряд напругою 4-5тис.В протягом 0,01с. Усі мязи серця скорочуються і відновлюється серцевий цикл. При цьому інші тканини не ушкоджуються.
       ІV Підведення підсумків уроку
            У формі бесіди розвинути твердження:
            1) Серце чотирикамерне…
            2) Ліва частина серця відрізняється від правої…
            3) Клапани серця…, вади серця…
            4) Гіподинамія впливає на серцевий мяз…
      V Завдання додому
       Вивчити 23(2), 24, підготувати повідомлення про лікування

       судин.   

Немає коментарів:

Дописати коментар